Blog posts & pages

View all results (0)
מהי תנועת ההאטה

הגיע הזמן לחיות חיים מחוברים.

למה אנחנו נמצאים במציאות בה אורח חיינו כה מהיר?

מהירות היא מהנה, אפילו סקסית, היא ממלאת אותנו באדרנלין. מהירות היא כמו סם ואנחנו מכורים.

תוסיפו לזה עולם שהפך לחנות ענקית המציעה אינסוף דברים לעשות, לצרוך ולחוות ואנחנו ממהרים ורוצים לקבל את הכל.

גם מקום העבודה המודרני דוחף אותנו לעבוד מהר יותר- לעבוד יותר שעות ולהיות יותר פרודוקטיביים, בזמן שהטכנולוגיה מעודדת אותנו לבצע פעולות הרבה יותר מהר.

מכירים את התחושה שבא לכם לעצור את העולם ופשוט לרדת ממנו?

בימינו, התרבות שלנו מלמדת שמהר זה טוב יותר - אפילו ההיגיון מאחורי הקפיטליזם המודרני הוא שמהירות שווה ליעילות. אבל במרוץ הזה כולם סובלים: הבריאות שלנו, מערכות היחסים שלנו ומקום העבודה.

לעיתים קרובות אנחנו לא בדיוק מודעים למשהו שהוא לא ״נכון״ אנחנו פשוט יודעים שמשהו ״לא בסדר״- זה בדיוק הזמן לחשוב מחדש על סדרי העדיפויות.

תנועת ההאטה מטפלת ברצון לחיבור בעידן של טירוף. אנחנו רוצים חיבור לאנשים- לעצמנו, למשפחה שלנו, לקהילה שלנו, לחברים שלנו, לאוכל שאנחנו אוכלים, למקום בו אנחנו חיים ולחיים עצמם. אנחנו רוצים לחיות חיים מחוברים. 

לפני מאה שנה היה הרבה יותר קל להרגיש מחובר כששלושה דורות חיו תחת קורת גג אחת. הימים ההם, בעולם המערבי, נעלמו כלא היו וכעת הקפיטליזם והאינטרנט שיבשו את המערכות התרבותיות שלנו של שבטיות ואינטימיות.

תנועת ההאטה מציעה דרך אחרת, יש שיגידו טובה יותר לחיות את החיים, בכדי שהתרבות שלנו תוכל לשרוד ולשגשג בעולם המודרני המהיר, וזאת באמצעות האטה. להיות איטי פירושו לעשות הכל במהירות הנכונה: במהירות, באיטיות או בכל קצב שעובד הכי טוב. איטי פירושו להיות נוכח, לחיות כל רגע במלואו, להעדיף איכות על פני כמות. זה הוא דפוס מחשבתי שמלווה אותנו לאורח החיים, החל מעבודה וזוגיות ועד אוכל והורות.

הרעיון על איטיות החל בסוף שנות ה-80 על ידי אדם בשם קרלו פטריני (Carlo Patrini) שהשתתף במחאה שהתקיימה נגד פתיחת מסעדת מזון מהיר של מקדונלדס בעיר רומא. למה? מכיוון שאוכל מהיר לא נמצא תחת חגיגת האוכל המשובח שהוא האמין בו. מזון מהיר מבטל את ההנאה מהכנת האוכל, מהאיטיות באמצעותה נבנים ומתחברים טעמים מענגים, מבחירת מרכיבים איכותיים ומהזמן שמוקדש לחוויית האכילה המשותפת.

מהלך זה הוביל ליצירת תנועת האוכל האיטי (Slow Food), שמציעה לנו לחזור לשורשי המטבח המסורתי והמקומי, לחכות, לנהל שיחה של אחרי ארוחה וליהנות מהאוכל פעם נוספת. אוכל איטי מתענג על האוכל והחיים בו זמנית.

פטריני המשיך להיות מייסד תנועת האוכל האיטי המונה למעלה מ-100,000 חברים מ-150 מדינות ברחבי העולם. חברי תנועת האוכל האיטי מתאפיינים ב:

  • עידוד רכישות מזון מקומי לתמיכה במגדלים מקומיים.
  • עידוד התכנסות לשם הנאה מהארוחה עם משפחה וחברים.
  • התמקדות מאיפה האוכל מגיע ואיך טעמו מרגיש
  • עידוד בישול משותף. 

טיול איטי (Slow Travel) התגלה במהרה כתנועה נלווית לתנועת האוכל האיטי. ארגון זה מדגיש את האטת פעולת הנסיעה, קצב מהיר בנסיעות יגרום לפספוס הפרטים שהופכים את הנסיעה למשתלמת חווייתית. קצב איטי מעודד אמנות, טבע ותרבות במטרה לספוג את התרבות, לחיות את הרגע, לאלתר ולגלות מקומות חדשים בכל פנייה.

הרעיון של חיים איטיים התרחב בתעשיות נוספות והותאם בתחומים איטיים רבים אחרים: אופנה איטית, ספורט איטי, עבודה איטית ועוד.

Leave a comment