הכירו את: רז פרוגל

למה בחרת דווקא בעיר חיפה?

בפשטות- אני גר בחיפה. אבל גם מהסיבה שזו עיר שנפגעה וממשיכה להיפגע קשות מהמפעלים, לכן דווקא בגלל זה תושבי חיפה מסוגלים להזדהות בצורה עמוקה יותר בנושאים כמו פגיעת מפעלים זכויות אדם. (סחר הוגן שומר מפני פגיעת מפעלים באנשים ובסביבה). 

חיפה זו גם עיר שיש בה את כל חלקי החברה הישראלית: קהילה חרדית, קהילה ערבית, עולי ברית המועצות, אתיופים. זה פיילוט מצוין להתחיל בו. אם החרדים בחיפה ייכנסו לסחר הוגן אז אולי בני ברק תהיה עיר סחר הוגן הבאה..

 

אז מה זה סחר הוגן?

תו בינלאומי שקיים על מוצרים מסוימים ומוכיח שלא התבצע ניצול בתהליך הייצור.

ישנן גישות רבות המתמודדות עם ייצור מוצרים בסחר הוגן, הגישה בה אני נוקט היא האופציה הצרכנית, בה האחריות היא בידיו של הצרכן. הגישה גורסת כי לכסף שלנו כצרכנים יש כוח ובאמצעות הבחירות הצרכניות הנכונות אנחנו משפיעים על העולם.

 

אם כך, מה זאת עיר סחר הוגן?

זה הוא פרויקט בינלאומי, יש היום למעלה מ-2000 ערים בסחר הוגן בעולם, והכוונה היא ליצור עיר בה קהילה מחויבת לצריכה של מוצרים בסחר הוגן. בשביל כך יש לעמוד בכמה קריטריונים:

  1. העירייה צריכה להצהיר שהיא תומכת בסחר הוגן
  2. זמינות של מוצרים בסחר הוגן בעסקים בעיר.
  3. ארגוני קהילה, כמו: בתי ספר, קמפוסים, בתי כנסת, כולם מחויבים לספק מוצרים בסיסיים אשר כולם בסחר הוגן, כמו לדוגמא: קפה, שוקולד, תה, סוכר.
  4. לקיים אירועים להעלאת מודעות כדי לחשוף כמה שיותר מהקהילה לנושא. לא רק באמצעות קמפיינים ברשת אלא בתקשורת אישית חווייתית, בכל זאת כל העניין בעיר סחר הוגן הוא קהילתי.
  5. לדאוג שתמיד תהיה קבוצת פעילים שימשיכו את הפרויקט וייצרו המשכיות ושיאפשרו להעמיק את הנושא, גם לאחר שמקבלים את המעמד.

 

איזה מדינה בעולם היא המדינה המתקדמת ביותר בסחר הוגן?

כל האי הבריטי הוא מאוד מתקדם מבחינת הנושא של סחר הוגן. בבריטניה עצמה יש 400 יישובי סחר הוגן, ביניהם: לונדון, וויילס, סקוטלנד..

 

האם נשלם יותר בשביל מוצרים בסחר הוגן?

אם תלכי לסופר באנגליה מותג השוקולד של הסופר, זה שתמיד קונים הכי זול, יהיה בסחר הוגן. כדי לשלם שכר יותר גבוה לעובדים באפריקה לא צריך בהכרח מצריך עליית מחירים.

זה עניין של היצע וביקוש, ברגע שיהיה יותר ביקוש למוצרים בסחר הוגן יהיה יותר היצע והמחירים ירדו. ככל שנתקדם בתהליך זה יהפוך להיות דבר שבשגרה.

 

אתה חושב שמהלך כזה ישפיע על הצרכנים?

לכל תנודה בשוק יש השפעה מסוימת על חיינו, האם זה יגדיל את יוקר המחייה? לא בהכרח. יוקר המחייה לא גדל כי מייצרים מוצרים במחיר יקר. ניקח לדוגמא בגד בחברה יוקרתית, הסיבה שהבגד יקר לא מעידה על תשלום גדול ליצרני הבגד, אלא כי המותג ממתג את עצמו כיוקרתי.

הרבה פעמים נשאלתי איך סחר הוגן ישפיע על העובדים בישראל? אני הראשון שירצה לעודד ייצור מקומי, כמובן שהמטרה היא ששטראוס, יצואניות של שוקולד, ייצואניות של קפה, חנות הבגדים קסטרו, ייצרו פה בארצנו בסחר הוגן ולא נצטרך לייבא את המוצרים מחו״ל.

 

לדעתך השינוי יוביל להשפעות נוספות באורח החיים בחברה הישראלית?

אני מאמין שאם אדם מעדיף לקנות מוצר שיוצר באופן מוסרי, בהכרח ישקף את הערכים שלו.

אדם שבוחר לשתות קפה בסחר הוגן יפגוש במנקה שעובדת קבלן ובוודאות יבין שהיא עובדת בתנאי ניצול. קניית מוצרים בסחר הוגן מתקיימת בתרבות ששמה בראש סדרי העדיפויות ערכים כמו צדק והוגנות.

 

מה אתה ממליץ לאחרים לעשות בשביל להתחיל לשנות את אורח החיים שלהם?

חשוב לי להדגיש שלא צריך להיות סגפנים, המטרה היא ליצור תנועת צרכנים שתמשיך לצרוך אבל שתבחר במוצרים המיוצרים בסחר הוגן. אני לא חושב שיעזור לילדים בסין שנפסיק לצרוך, מה שיוכל לעזור להם זה שנצרוך מוצרים בסחר הוגן שיוצרו בתנאים ראויים לסביבה ולבני האדם.

 

אם אני רוצה לתרום להצלחת הפרויקט, איך אני יכולה לתרום?

הרחבת השיח והפיכתו למיינסטרים הוא בעיקר באמצעות הרשתות החברתיות. לכן הכי פשוט הוא להתחיל עם פרסום ברשת, זה חלק גדול ממה שיהפוך את הנושא לוויראלי.

עזרה נוספת יכולה להיות בקואליציה שאנחנו מקימים בימים אלה, הקואליציה לקידום סחר הוגן, היא כלל-ארצית כך שניתן להתנדב מכל חלקי הארץ.

המטרה בקואליציה היא לאגד ארגונים וחברות שמחויבים לקידום סחר הוגן. הסיבה לכך היא מפני שהבנו שגם אם נצליח לעשות את השינוי בעיר חיפה, אז השלב הבא יהיה להתמודד מול תאגידים ולהוכיח להם שיש ביקוש למוצרים בסחר הוגן, לכן יש צורך לאותת לחברות הגדולות באמצעות יצירת ארגון שכזה בארץ שלנו.

כלומר, התנועה לסחר הוגן עובדת בשני מישורים, האחת היא  להפוך את חיפה לעיר סחר הוגן אבל גם לבנות את הגוף שינהל את נושא כך שיוכל לתת מעמד לערים נוספות בישראל שעומדות בקריטריונים להיות בסחר הוגן.

 

כשהפרויקט יסתיים, מה יהיה הדבר הבא שתעשה?

חסר דברים להילחם עליהם? זכויות עובדים: צריך לדאוג שהפליטים לא יגורשו ויקבלו את התנאים שמגיעים להם, שוויון מגדרי, הטרדות מיניות. לא חסר דברים.. הלוואי והיה חסר

 

ממה אתה מתפרנס?

אני חלק מתנועה שנקראת דרור ישראל, זו תנועה חברתית גדולה בישראל של אנשים שחיים בשיתוף. אני חי בקומונה, בשיתוף עם עוד 8 חברים.

בנוסף לתנועת הסחר ההוגן שאני מוביל, אני בהליכי הקמה בתנועת הנוער העובד והלומד שנת שירות אקטיביסטית בנושאים שבני הנוער (צעירים מכיתות י״ב) בוחרים בעצמם. חשוב לי שהתלמידים עצמם יבחרו את הנושא בו הם רוצים לעסוק בשנת השירות, ואנחנו בתנועת הנוער ניצור להם תכנית התנדבותית בנושא שבחרו.

 

האם יש פילוסופיה/ פילוסוף שמובילים אותך?

גדלתי בבית עם אבא פילוסוף, פרופסור שי פרוגל, מה שהוביל אותי להתחבר לתחום הפילוסופיה.

אני מאוד מתחבר גם לקרל מרקס, מקווה שזה לא שם אותי בנישה סוציאליסטית מדי, מכיוון שהוא התעסק בנושאים כמו: עובדים, זכויות עובדים ומטריאליזם דיאלקטי, נושאים שאני חי יום יום.

 

מה החלום שלך?

החלום הוא לדמיין עולם ללא עבדות, עבודת ילדים ועוני קיצוני. אני לא חי בשלום עם זה שיש עדיין אנשים שמתים מרעב בעולם, זה מזעזע בעיני.

אני מאמין שסחר הוגן זו לא הדרך היחידה להשפיע בנושא אבל זה לחלוטין אחד הדברים שאנחנו ברמה המקומית יכולים לעשות.

 

מה הספר האחרון שקראת?

מה עושים עכשיו של דב חנין. ממליץ מאוד. מדבר על המשבר האקלים ועל עליית הכוחות הפופוליסטים בעולם.

 

בתור ילד היית ממחזר?

מכיתה ז׳ הייתי שם את הסנדוויץ' בקופסאות. כל הבית שלנו ממחזר. חשוב לי להדגיש שסחר הוגן זה טיפול הבעיה מהשורש, למחזר זה נכון אבל כשמדברים על סביבה זה לא רק מחזור אלא גם הפחתה ושינוי דרכי הייצור.

המאבק הסביבתי לא יושלם אם לא יתייחסו לסחר הוגן ובאילו דרכים מיוצרים מוצרים. ישנם היום מאות מיליוני חקלאים קטנים שמייצרים את הקפה, הקקאו והתה בשבילנו, אם לא נקנה מוצרים אלה עם תווית של סחר הוגן, חברות ימשיכו להשתמש בשיטות ייצור מזהמות.

הנושא הסביבתי הוא חשוב וסחר הוגן זו התמודדות קטנה בו.