הדרך הנכונה לכבס את מכנסי הג׳ינס

מדריך לטיפול בג׳ינס

אם הייתן צריכות לבחור את הפריט האולטימטיבי, הזה שהכרחי בכל מלתחת בגדים כנראה שהייתן מתקשות למצוא מוצר יותר מתאים מזוג מכנסי ג׳ינס.

וזה לא בגלל שג׳ינס הם המכנסיים הנוחים ביותר (אין על מכנסי שוק רפויים ומשוחררים), הם פשוט המכנסיים היחידים שאפשר לסמוך עליהם. ג׳ינס הוא אאוטפיט קלאסי שאפשר להתאים איתו סגנונות רבים ואפשר ללבוש אותו למגוון אירועים.

יש סוגים רבים לג׳ינסים לנשים, ביניהם: מתרחבים, סקיני, בויפרינד, גירלפרינד, ישרים, קרועים, שטופים, משופשפים, גבוהים, נמוכים ובשלל צבעים.  לבדוק מילים בגוגל

לא ניתן להמעיט בערך של מכנסי ג׳ינס טובים והפופולריות שלהם לא מציגה שום סימן לדעיכה. אבל אנחנו כן צריכות ללמוד איך לנקות אותם נכון כדי שנוכל להפיק מהם את המרב ולהעניק את אריכות הימים המגיעה להם.

כי בכל זאת, מכנסי ג׳ינס עשויים מבד הכותנה, אשר ידוע כסיב שצריך כמויות אדירות של מים לגידולו. תהליך ייצור הג׳ינס מצריך אף הוא שימוש מוגבר במים בשביל צביעת הבד, קיבוע הצבע וייצור אפקטים מיוחדים על גבי המכנסיים, ואם השתמשנו בכותנה הרי שנעשה שימוש בחומרי הדברה וקוטלי חרקים כימיים שמזהמים את מקורות האדמה וגורמים להשפעות בריאותיות מזיקות לחקלאי הכותנה.  

ובכן, נקודת המוצא של כל ג׳ינס היא המצב הגולמי והלא רחוץ, כלומר מיד אחרי שבד הג׳ינס נחתך ונתפר הוא נקרא גולמי (Raw). מבחינה פונקציונלית הג׳ינס אינו זקוק לעיבוד נוסף. עד שנות ה-60 כל הג׳ינסים נמכרו כגולמיים, מה שאומר נוקשים, ללא גימור כלשהו על הבד ומוכנים להתחיל במסע הדהייה שנוצר מהלבוש היומיומי של הלובש.

למרות שחלק מהאנשים בוחרים ללבוש את מכנסי הג׳ינס הגולמיים, רבים מעדיפים לקנות את המראה הג׳ינס הדהוי שתחושתו רכה, ג׳ינס זה מכונה שטוף מראש (Pre-Washed).

לא קשה להבין מדוע רוב הצרכנים מעדיפים ג׳ינס שטוף מראש, ג׳ינס גולמי הוא נוקשה במיוחד, יכול לקחת חודשים ואפילו שנים עד ששוברים אותו והופך לרך ומעוצב לפי מראה גוף הלובש. אחד היתרונות של ג׳ינס שטוף מראש הוא שנראה ומרגיש כאילו ״גרו בו״ בגלל התחושה הרכה שלובשים אותו ובגלל קמטים שכבר נמצאים על הבד ומדמים מראה מעוצב שנוצר מלבישות מרובות. החיסרון הוא שג׳ינס שטוף מראש בדרך כלל לא מחזיק מעמד כמו ג׳ינס גולמי כי הדרך ליצירת המראה השחוק ותחושת הרכות כרוכים בגירודים ובשטיפות אינטנסיביות.

נוסף לשני סוגי הג׳ינסים, ישנו סגנון ג׳ינס חדש יחסית הנקרא ג׳ינס סטרץ׳ המעניק את המראה ההדוק והרזה במיוחד שכל כך נחשק היום. מרכיב בד ג׳ינס הסטרץ׳ משלב כותנה ארוגה עם בד אלסטי. האלסטן הוא סיב סינתטי נמתח, הידוע גם בשם סטרץ׳ או לייקרה. החומר הסינתטי מספק גמישות רבה ומאפשר חופש תנועה של הגוף. 

הדרכים הטובות ביותר לשטוף ג׳ינס גולמי

הקפאה

ג׳ינס גולמי לא נחשף למים בזמן ייצורו כך שהשרייה עשויה לגרום להתכווצות הבד. הנה דרך לעקוף את הניקוי- אפשר להרוג את כל הבקטריות והחיידקים על ידי הנחת הג׳ינס הגולמי במקפיא. הכניסו אותו לשקית אטומה למשך לילה, הוציאו את השקית בבוקר ותנו לג׳ינס להתחמם מעט.

אוורור

לא רצוי לשטוף את הג׳ינס תכופות אבל עדיין צריך לאוורור אותו בין לבישות. שימו את הג׳ינס בחדר המקלחת, האדים של המקלחת יחדרו לבד ויספקו לו ניקוי עדין מאוד. השאירו את הג׳ינס כמה ימים כך שהריחות הרעים מלבישות יעברו והבד יקבל תחושה נעימה ועדינה של ניקיון. 

ניקוי נקודתי

הרטיבו מטלית וטבלו אותה על האזור הפגוע. הימנעו משפשוף האזור כדי למזער את כמות הצבע שהקרצוף מוריד. חזרו על פי צורך לאחר התייבשות.

השרייה

אם החלטתן לנקות את הג׳ינס עם מים, הדרך העדיפה ביותר היא להשרות אותו באמבט. מלאו אמבט במים פושרים, הוסיפו כמו קטנה של חומר ניקוי והשרו את הג׳ינס למשך 30 דקות. לאחר ההשריה ניתן לשפשף בעדינות לכלוכים שעל גבי הבד. לאחר מכן תנו למכנסיים להתייבש באוויר. שימו לב שאינכן סוחטות את המים מהבד, הג׳ינס צריך להתייבש באופן טבעי, ניתן לטפוח עליו עם מגבת או לקפל אותי בדרכים בהם המגבת נמצאת בין שכבות הבד, אבל בסופו של דבר הוא צריך זמן לייבוש באוויר.

כביסה

עבור חובבי הג׳ינס לשים זוג מכנסי ג׳ינס במכונת הכביסה זו עבירה חמורה. ניתן לעשות זאת כל עוד מטפלים בו בזהירות. ההמלצה היא לרכוס את הרוכסן, לכפתר את הכפתור, להפוך את מכנסי הג׳ינס ולכבס בכביסה עדינה (בתוכנית הכי עדינה שניתן למצוא, בסגנון שטיפת ידיים: מים קרים ומעט מעלות) כדי למנוע את הצטמקות הבד.

הדרכים הטובות ביותר לשטוף ג׳ינס שטוף מראש וג׳ינס סטרץ׳

  • הטיפול במקפיא אינו מיועד לניקוי כתמים, אם אתם מגלים ששפכתם משהו על הג׳ינס אפשר לנקות באמצעות מים וסבון (ההמלצה היא שפשוף הלכלוך עם קצת סבון פרי צהוב. הוא הוכיח את עצמו כ-׳כל יכול׳ וכן, הוא מוריד גם כתמי שמן).

בניגוד לאמונה הרווחת, ג׳ינס לא צריך להישטף אחרי כל לבישה או שתיים. למעשה, כל עוד הג׳ינס שלכן לא מוכתם, תוכלו ללבוש אותו עוד מספר פעמים לפני הצורך לנקות אותם. באופן כללי, עליכן לשטוף את הג׳ינס לאחר שלבשתן אותו 5 פעמים.

  • הקפידו להפוך את הג׳ינס לפני שאתם זורקים אותו פנימה למכונת הכביסה.
  • השתמשו בתוכנית במכונה ששוטפת במים קרים.
  • תמיד תייבשו באוויר, זה ימנע מהג׳ינס מלהתכווץ ולשנות את צבעו.

את הג׳ינס הכחול הרחיקו מאור השמש, אבל עם הג׳ינס הלבן עשו בדיוק ההיפך. אור שמש משמש כטיפול טבעי בהלבנה כך שהג׳ינס הלבן  צריך להתייבש באוויר בחוץ.

Comments 0

Leave a comment

Please note, comments must be approved before they are published