כל מה שרצית לדעת על אופנה איטית ובת קיימא

לפני שהפכתי לתומכת נלהבת של אופנה איטית, אני מודה, הייתי חלק מבעיית האופנה המהירה. רכשתי הרבה בגדים, יותר ממה שיכולתי ללבוש, חלקם הועברו לבני משפחה, לחברים, לעיתים הושלכו לפחי הטקסטיל הקהילתיים ופעמים רבות כשאין אנרגיה לשבור את הראש מה לעשות עם שקית מפוצצת בבגדים באמצע החדר, כי עכשיו הארון מסודר, הייתי בוחרת בדרך הקלה וזורקת אותה לפח.

בתקופה האחרונה שיניתי את אורח החיים שלי מקצה לקצה, לא רק בתחום האופנה אלא הפכתי את אורח חיי לאיטי, מודע ומקיים. תוכן הספרים שאני קוראת השתנה, קניות בסופר נראות אחרת ואפילו המטבח מלא בטוב שמיוצר בעבודת ידי.

אופנה איטית עוסקת בצריכה ויצירה של אופנה מודעת ואתית ודרכה מתבטא החיבור בין מודעות, אחריות חברתית וסביבתית. הגישה האיטית הופכת את תהליך הייצור למהפכני בעולם העכשווי ומעודדת ייצור איכותי שלוקח זמן ולתוצאותיו מתווסף ערך מוסף.

מותגים של אופנה איטית שואפים להפחית את פסולת הטקסטיל, הם אינם רודפים אחר טרנדים אלא מייצרים עיצובים קלאסיים, טרנס-עונתיים וכך מאפשרים לצרכנים ליהנות מבגדים לכל החיים.

כדי לשלוט על תהליכי הייצור ולהימנע מייצור יתר או תנאי העסקה בלתי הולמים, חברות אופנה איטיות רבות מייצרות את הפריטים במקום מגוריהן או במקום אחר בו הן מתנהלות יום יום כדי שתתאפשר קרבה לתהליך שרשרת האספקה ויהיה מעקב על תנאי העבודה של העובדים.

קולקציות אופנה איטית מתאפיינות בייצור מספר מוגבל מכל עיצוב ולעיתים קרובות הפריט מיוצר לפי הזמנה.

כדי להיות חלק מתנועת האופנה האיטית יש בידנו לעשות פעולות קטנות שיכולות לשנות הרבה.

 • ליצור ארון קפסולה. שיטת ארון בגדים זו מחייבת אותך להתוודע איזה בגדים מתאימים לאורח חייך. אופי הבגדים חייב להיות פרקטי כמו שהם מעוצבים לטעמך.
 • לבצע רכישות מושכלות. לא לקנות מתוך הדחף להתחדש או מרצון לפיצוי הרמת מצב הרוח. שאלי את עצמך לפני כל רכישה: האם אלבש את הפריט לפחות 30 פעמים?

תנועת האופנה האיטית מייצגת את הערכים הבאים:

 • סחר הוגן (Fair trade) 

את יכולה להיות רגועה בידיעה שכל הבגדים שאת קונה בערך זה נוצרו על ידי אנשים שנוהגים בהם בכבוד: העובדים מקבלים שכר הוגן, תנאי עבודה בטוחים, שעות נוספות מרצון ויש להם את החופש להתאגד. 

על מנת שתווית תעמוד בדרישות אופנה הוגנת, היצרנים צריכים לקבל אישור ממקום מוכר ובלתי תלוי. יש כמה ארגונים כאלה ברחבי העולם, המוביל מבניהם הארגון העולמי לסחר הוגן ותו התקן GOTS שמבטיח ייצור בתנאים הוגנים. 

 • אורגני (Organic)

בדים אורגניים כמו כותנה אורגנית או פשתן אורגני, מקורם בזרעים שאינם מהונדסים גנטית ושלא רוססו בקוטלי חרקים ובחומרי הדברה כימיים.

על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי קוטלי חרקים וחומרי הדברה גורמים להרעלה קשה לכ- 3 מיליון עובדים, מידי שנה, הנמצאים במדינות מתפתחות. מתוכם 20,000 מתים כל שנה.

תווית התקן (GOTS (Global Organic Textile standard מאשרת שהטקסטיל אורגני ונוצר באופן אחראי והוגן כלפי היצרנים וכלפי הסביבה. 

 • בר קיימא (Sustainable)

אופנה בת קיימא היא למעשה תנועה של מותגים המייצרים קולקציות באמצעות שימוש בחומרים ידידותיים לסביבה.

משמעות המושג בר-קיימא הוא נרחב ולא מתאפיין רק בשימוש בבדים טבעיים שבסופם גם מתכלים אלא מתייחס לשימוש בחומרי בד מגוונים למניעת שימוש יתר במשאב מסוים.

בערך זה תמצאו פריטים העשויים מצמר מרינו, טנסל, המפ, במבוק, סויה ועוד.

רובד נוסף לאופנה מקיימת הוא צביעת הבדים: כיום הרבה מותגים קטנים משתמשים בצבעים המופקים מפיגמנטים הקיימים בצמחים שבטבע.  

 • ייצור מקומי (Local)

אם את קונה במכולת השכונתית כי את אוהבת לדעת שאת תומכת בחבר'ה הקטנים, המקומיים והטובים, אז זה הערך עבורך.

עם הגלובליזציה יצרני אופנה מקומיים סובלים. אנחנו אוהבים לעודד ייצור מקומי מפני שבגדים מתוצרת מקומית נמצאים באופן ייחודי בתודעה מוגברת לאתיות, למותגים אלה שליטה רבה יותר על שרשראות האספקה וכמובן התוצאה היא תרומה לכלכלה המקומית. 

 • טבעוני (Vegan)

מוצרים שיוצרו ללא פגיעה בבעלי חיים ואינם מכילים חומרים מן החי או שבתהליך הייצור לא נעשה שימוש בתוצרי לוואי מן החי.

 • ייצור בעבודת יד (Handcrafted)

פה המקום בו אופנה הופכת אישית עם דגש על ביצוע איכותי. הבגדים והאביזרים המיוצרים בערך עבודת יד מטפחים הערכה לאומנות ומאירים על הקשר בין הבגדים שאנחנו לובשים לבין האנשים שייצרו אותם.

 • פסולת מינימלית (Minimun waste)

מידי שנה נזרקים 2 מיליון טון של פסולת טקסטיל מתעשיית האופנה. המותגים בערך זה מאמצים טכנולוגיות או שיטות חדשניות כדי להקטין או למחזר את הפסולת, כמו למשל גזירה חכמה של הבד, הדפסת הבד במדפסת תלת מימד, שימוש חוזר בחומר ועוד.

 • ממוחזר (Recycled)

בדים ממוחזרים הם למעשה מלאי בד מתים (dead stock) שלא נעשה בהם שימוש והופכים לפסולת, בעיקר על ידי בתי אופנה גדולים. שימוש בבדים אלה ושמירתם מלהפוך לאשפה עושים את הפריטים הנמצאים בערך זה מדהימים עבורך ועבור הסביבה. 

בנוסף יש שימוש הולך וגובר בבד ניילון ממוחזר הנקרא ECONYL העשוי מרשתות דיג ובקבוקי פלסטיק ממוחזרים ומשמש לייצור בגדי ים ואקטיב כך שניתן לקנות מוצר חדש מבלי להשתמש במשאב חדש. 

 • וינטג׳ (Vintage)

אופנה וינטג' או יד שנייה היא האנטיתזה לאופנה חד פעמית. לבישת בגדים ישנים מחליפה את הצורך לקנות בגדים חדשים שמשמעותם היא ייצור חדש. אופנת יד שנייה חוסכת באנרגיה ובמשאבי הטבע ובחירה בפריט מיד שנייה מאריך את חיי הבגד ומונע ממנו מלסיים את חייו בהטמנה או בשווקים במדינות מתפתחות.

Comments 0

Leave a comment

Please note, comments must be approved before they are published