מהי אופנה טבעונית

מספר הטבעונים בישראל הוא מהגבוה בעולם ביחס למספר האוכלוסייה, כחמישה אחוזים מכלל החברה הישראלית מגדירים עצמם כטבעונים, על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

ככל שמספר הטבעונים ברחבי העולם עולה, האופנה הטבעונית הופכת יותר ויותר פופולרית.

אז בין אם עברתם לטבעונות לאחרונה ואינכם יודעים מאיפה להתחיל ובין אם אתם סתם מתעניינים בעולם האופנה, הנה הסברים ועובדות אודות אופנה טבעונית.

מהי אופנה טבעונית?

כדי להבין מה המשמעות של אופנה טבעונית עלינו להבין מהי טבעונות כי טבעונות אינה רק אכילת מוצרים מהצומח אלא זה הוא אורח חיים המנסה להימנע מפגיעה וניצול בעלי חיים בכל תחומי החיים עד כמה שניתן.

אופנה טבעונית פירושה: בגדים, נעליים, תיקים ושאר אביזרים שיוצרו ללא פגיעה בבעלי חיים. כלומר, פריטי אופנה שאינם מכילים חומרים מן החי כך שבתהליך הייצור או בעבור הייצור, לא נעשה שימוש בתוצרי לוואי מן החי.

פריטי האופנה בארון הבגדים שלנו עשויים מחומרים מן החי כמו: צמר, עור, זמש, פרווה, פוך, או משי, גם ישנם מוצרים שנעשו באמצעות שימוש בדבקים המיוצרים מחומרים שמקורם בבעלי חיים. אז מה נשאר אם נרצה להשיג ארון טבעוני? נראה שזה לא יהיה הרבה, נכון?

החדשות הטובות הן שאתם כן יכולים ליהנות מלבוש מסוגנן אבל טבעוני והוגן, בדיוק כמו שאפשר ליהנות מפריטים של אופנה איטית על פני אופנה מהירה. לרוב יהיה קשה להבדיל בין שני הסוגים אבל ההבדל יכול להיות העולם, לחייהם של בעלי החיים ולסביבה שלנו.

למה לבחור באופנה טבעונית?

הסיבה לקניית בגדים טבעוניים היא מפני שלגידול בעלי חיים יש השפעה עצומה על הסביבה והפחתת כמות המוצרים מהחי, על ידי אי-קניית המוצרים הללו, היא הדרך הקלה והטובה ביותר בה אתם יכולים לבחור.

גידול חיות הוא המקור המרכזי לפליטת גז המתאן לאטמוספירה שהוא אחד הגורמים לאפקט החממה. החיות ניזונות ממזון צמחי כך שבעזרת החיידקים במערכת העיכול שלהם הם מפרקים ביעילות את התאית. בתהליך העיכול נוצר מתאן אשר שנפלט דרך הפה (בדומה לגיהוק).

תעשיית גידול החיות משתמשת בחומרי הדברה כדי להגביר את התבואה בשטחי המרעה, ואילו תעשיית האופנה משתמשת בכימיקלים לצורך עיבוד, ניקוי וצביעה של העור. תהליך הצביעה מחייב שטיפה של החומרים שבסופם הכימיקלים הרעילים נשפכים בחזרה למאגרי המים ומזהמים את סביבתנו. תהליך זה מזיק לבעלי החיים וגם גורם לבעיות בריאותיות לעובדי המפעלים שנחשפים לסוגים של כימיקלים מסוכנים מדי יום, לרוב ללא הגנה.

מלבד ההשפעה הסביבתית, ענף הבגדים מביא עמו הרבה סבל של בעלי חיים. רוב הסבל הזה נסתר מהצרכן ורק לעתים רחוקות הוא שומע עליו, חושב עליו או רואה אותו.

ניתן לטעון שעור הוא תוצר לוואי של תעשיית הבשר כך שלמעשה זה מפחית את כמות הפסולת באמצעות שימוש בכל חלקי החיה.

זה נכון מבחינה הגיונית וטכנית אבל זו לא אמורה להיות הסיבה להמשיך לקנות עור.

אם להודות באמת, מלכתחילה עלינו לצרוך פחות בשר (הוכח שלתעשיית הבשר יש השפעה רבה על שינויי האקלים וגם על בריאותנו), אז נכון להגיד שעור הוא תוצר לוואי של תעשייה הבשר אך עם זאת מכירת עור החיות לתעשיית האופנה הוא אפיק רווח נוסף עבור מגדלי החיות כך שבכל פעם שקונים עור זאת פעולה שמביאה לתמיכה בתעשיית הבשר.

חשבו על זה כך, אם נפסיק לקנות עור החקלאים ירוויחו פחות על מכירת החיה כי אינם ירוויחו על עור החיה וזה נותן סיכוי למגדל החיות לחפש רווח במקום אחר או לחילופין לחפש אלטרנטיבות לגידול, אולי גידול צמחים?

האם אופנה טבעונית היא בת קיימא?

עור טבעוני עשוי מפלסטיק, ופלסטיק אינו חומר בר קיימא. אני מסכימה שאנחנו עדיין נמצאים בבעיה ושאופנה טבעונית אינה מושלמת.

ישנם מותגים שמשתמשים בעור טבעוני עשוי צמחים ואחרים משתמשים בפלסטיק ממוחזר שנותן מענה להתמודדות עם פסולת הפלסטיק שכבר קיימת.

איך יודעים שזאת אופנה טבעונית?

הדרך הקלה ביותר היא לרכוש מוצרים שמאושרים על פי תו תקן PETA הארגון הגדול ביותר לזכויות בעלי חיים בעולם, עם יותר מ -6.5 מיליון חברים ותומכים.

כל החברות המשתמשות בלוגו חייבות לחתום על הצהרת האבטחה של PETA המאמתת כי המוצר שלהן טבעוני.

איזה חומר ייצור טבעוני הכי כדאי לקנות?

חיקוי עור איכותי מיוצר מחומרים שונים, ביניהם מיקרו סיבים שאינם מהחי כמו ניילון או פוליאסטר, פוליאוריטן (PU), או כמו שנאמר מצמחים, כמו פטריות ופירות.

לדעתי מוצרי עור טבעוניים המיוצרים מ- PU בצורה הוגנת ואחראית היא האפשרות הטובה ביותר ליהנות ממוצרי עור טבעוני. שום אכזריות מעורבת וניתן למחזר את החומר.

  • אלטרנטיבה פחות מומלצת לעור טבעוני: PVC

זה חומר נפוץ מאוד לשימוש כחיקוי עור ועיקר מותגי האופנה המהירה עושים בו שימוש. PVC הוא חומר סינתטי זול מאוד באיכות ירודה והוא אינו חלופה טובה לעור. מוצרים העשויים PVC הם לא ברי קיימא בגלל שהם לא מחזיקים מעמד זמן רב ואיכותם נמוכה מעור אמיתי.  

כמובן, אם התקציב מאפשר לכם לקנות דמוי עור אבל יש בכם את הרצון להימנע מאכזריות בעלי חיים, בחרו ב- PVC, למרות שלטעמי עדיף לקנות עור אמיתי מיד שנייה.

  • אלטרנטיבה פופולרית ומומלצת לעור טבעוני: עור PU

PU זה חומר הפוליאוריטן שהוא גם חומר סינטטי עם זאת ה- PU הוא חומר איכותי ועמיד. מראהו דומה מאוד לעור אמיתי ועין לא מאומנת לא תוכל להבחין בהבדל.

מרגישים קצת המומים? אני מבינה לליבכם.

חשוב להגיד שלא משנה מה תעשו אל תמעיטו בערך ההשפעה שיכולה להיות לכם על העולם. ורק בגלל שאנחנו כיחידם לא יכול לשנות הכל, אין זה אומר שלא צריך לעשות דבר.

Comments 0

Leave a comment

Please note, comments must be approved before they are published