הכירו את: ליאור מנצור

ספרי בקצרה איך הגעת לתחום העיסוק הזה, מה מניע אותך לעסוק בתחום

עשיתי תואר ראשון בכלכלה וניהול כי הייתי חנונית בתיכון ולא ידעתי מה ללמוד- ככה זה שמתחילים ללמוד בגיל 20 :) בשנה השנייה ללימודים נתבקשנו לבחור מסלול לימודים משני, אני פספסתי את יום החשיפה וכמובן ההרשמות לכל המסלולים הנחשקים: מימון, שיווק ומשאבי אנוש, נסגרו.

נותרו מקומות במסלול לאחריות תאגידית ובמסלול הכללי. בהמלצת חברה מהלימודים בחרתי את מסלול לאחריות תאגידית, שטענה שזה תחום בול בשבילי.

מיד אחרי ההרצאה הראשונה פניתי למרצה בסוף השיעור ואמרתי לו "נעים להכיר, אני ליאור, מצאתי את מה שאני רוצה לעשות כשאהיה גדולה ואתה הולך לעזור לי בזה, תוכל להיות המנטור שלי?" המרצה ההמום (והמקסים יש לציין) הסכים!

הצטיינתי בקורס והתקבלתי להתמחות מעשית בתחום. לאחר מכן עבדתי במכון לאחריות תאגידית, הקמתי את הבלוג שלי ליאור כותבת באחריות, העברתי הרצאות וסדנאות בנושא אחריות תאגידית וניהלתי מערכי שיווק עבור לקוחות (כשכירה וכעצמאית).

בתקופת הקורונה חברתי אל גיא אלחדד, יועץ עסקי ואסטרטגיה מבריק וענבר מרגוליס, אשת סביבה וקיימות וותיקה בתחום, וביחד הקמנו את חברת

Up to The Blue בה אנחנו מבצעים תהליכי קיימות בחברות עסקיות.

אני מובילה את תחום השיווק האחראי. תהליכי קיימות בחברות עסקיות- מה זה אומר בפועל?מדידה, הטמעה ומינוף: תפקידנו למדוד, לאפיין את התוצאות וליצור תכנית פעולה להתייעלות.  

לטענתך חברה עסקית צריכה להיות בנויה ממרכיבים חברתי-סביבתי-כלכלי, מה הוא הגורם שמחבר את שלושתם

נכון, כיום כל חברה עסקית צריכה להיות נאמנה לשלוש שורות רווח: כלכלי, חברתי וסביבתי. הגורם המחבר הוא הציפיות החברתיות שהשתנו. היום לא מספיק מוצר נהדר או שירות נפלא, צריך שיהיה את המשהו הנוסף, ובמקרה הזה הוא- "רישיון חברתי לפעול".

הגיע הזמן להחליף חשיבה של עולם ישן לפיה רווחיות נמדדת רק במחיר המניה וביכולתה של החברה לשאת רווחים. כעת רווחיות של חברה נמדדת בכוחה הכלכלי וגם בהוגנות החברתית שמקיימת (איך היא מתייחסת לכל הבאים איתה במגע).

חברות עסקיות צריכות להבין כי יש להן יכולת השפעה רבה לפעילות שמחוץ למשרדי העבודה, ועליהן לייצר ערך בר קיימא עם כל מחזיקי העניין הקשורים אליה: הלקוחות, העובדים, הספקים, בעלי המניות וארגוני הסביבה האזרחית.

מה הוא מודל ההרצאה שלך ובאילו כלים את משתמשת בשביל לשכנע ולהטמיע את השינוי הסביבתי

מודל ההרצאה שלי מבוסס על התנסות והטמעת החומר הנלמד תוך כדאי תנועה. כשבניתי את אופי הסדנה שאני מעבירה היה לי חשוב להתמקד ביישום ופחות בתיאוריה. רווינו מדיבורים קדימה למעשים תומכי סביבה-חברה-כלכלה! 

מה הטיפ הסביבתי הפשוט ביותר אותו את בדרך כלל מייעצת לחברות עסקים להתחיל בו

ההתחלה נמצאת בעובדה שהם רוצים ומוכנים לקחת אחריות. הטיפ הראשון שלי הוא להבין שהשינוי לא מסתכם בהחלפת כוס או מנורה אלא צריך להיעשות כחלק משינוי התרבות הארגונית ואופי השיח של העובדים הנמצאים בעבודה יום יום.

כמה מודעות סביבתית יש לאנשי מפתח של חברות עסקיות אותם פגשת עד עכשיו

האמת היא שהשוק הישראלי רק מתחיל להתעורר ולהתיישר לפי הסטנדרט הבינלאומי של שורת רווח כפולה ומשולשת (רווח בפן הכלכלי, החברתי והסביבתי). כן משמח שאנחנו נמצאים בתקופה בה קיימת הבנה שיש קשר ישיר בין כלכלה לערך סביבתי, ושתפקידן של חברות עסקיות הוא לשנות את איכות הסביבה לטובת האנושות.

ישנם מנכ"לים שרוצים להתקדם לעבר שינוי סביבתי כאשר הם בעצמם דוגלים בשמירה על הסביבה, איתם מאוד קל לעבוד כי יש להם מודעות בנושא והם מוכנים להשקיע בתהליך. אחרים חושבים שהם "לא יודעים כלום בנושא סביבה", אבל ברגע שמודעות בנושא סביבתיות מבצבצת, גם אם ברמה נמוכה, מתאפשרת התחלה של שינוי.  

האם את רואה שיש קשר בין חברה נחשבת (מבחינת שכר ותנאים) לבין האג׳נדה שהם נוקטים כלפי סביבתיות

כן, לרוב חברות יוקרתיות ונחשבות מתיישרות לפי מצפן הקיימות העולמי כי הוא המפתח שמאפשר שגשוג בר קיימא לאורך שנים רבות. מה גם היום ״76% מדור המילניום מסתכלים על האחריות הסביבתית והחברתית של המעסיק בעת בחירת מקום עבודתם."

כשחברה עסקית רוצה לעבור שינוי להחלת סביבתיות, על פי המודל שלך, האם העובדים בחברה הם חלק מעורב ובלתי נפרד מהשינוי

בוודאי! שינוי בר קיימא הוא שינוי שמתקיים באמצעות העובדים ותוצאתו- הם הופכים להיות השגרירים.

גיא, ענבר ואני מאמינים בגישה שממורכזת אדם (Human Centric) גישה שמובלת בחברה שלנו על ידי גיא, בה אנו קשובים לשטח ולצרכים העולים ממנו.

בהתאם לכך ענבר פיתחה הכשרה מעמיקה בה היא מדריכה צוות ירוק, כלומר אנחנו בוחרים את העובדים בחברה בעלי הפוטנציאל הגבוהה ביותר לחולל את השינוי, והם מקבלים מאיתנו כלים, הכוונה וידע כיצד להביא לשינוי התרבות הארגונית בחברה.

האם את מצליחה להנחיל ערכים שבאים לידי ביטוי גם בחייהם הפרטיים של העובדים במסגרת השירות לחברות העסקיות

כמובן, ויותר מכך לאורך הזמן שמתי לב שהבית הוא הבסיס לאנשים ולמען שינוי משמעותי ואינטגרלי בו הערכים מוטמעים בצורה טובה בחברה, העובדים צריכים לשנות את דפוסי החשיבה שלהם ולרצות להביא לשינוי סביבתי גם באורח חייהם האישי.

אני עושה מאמצים להנגיש כלים יישומים שרלוונטיים לשינוי אורח החיים בבית, כלים אלה יכולים לחסוך לעובדים המון כסף גם בניהול משק הבית.

ברגע שאנשים מזדהים עם הקשיים הסביבתיים שהאנושות גורמת ומבינים את ההשפעה החזקה שיש להם כדי להביא ליצירת שינוי, הם מהר מאוד רוצים לשתף את התובנה ולהעבירה הלאה. כך כשמעגל ההשפעה מתרחב הוא מגיע גם למקום העבודה.

 איך היחסים שלך מול תחום האופנה, האם את מתחברת או חושבת על אופנה בת קיימא

לאור היותי מודעת לתנאי הייצור וההשלכות הסביבתיות הכבירות של מודל האופנה המהירה, אני משתדלת להפחית רכישות ברשתות גדולות ותמיד אעדיף לקנות בגדים שמיוצרים כחול-לבן העשויים מבדים כיפיים שישמרו לי לאורך זמן.

מה החלום שלך

להתעורר בבוקר ולהבין שמסביבי אנשים לוקחים אחריות ומתנהגים בצורה טובה כלפי כדור הארץ שלנו. הייתי רוצה לראות יותר משרדים מטמיעים את עקרונות הקיימות בתוך הליבה העסקית שלהם, מתוך הבנה עמוקה שזאת הדרך הנכונה לנהל חברה ולא כי זה הפך להיות סוג של חובה. הייתי רוצה לפגוש ביותר אנשי שיווק שעושים את עבודתם בצורה אחראית- חברתית שקשובה לצרכי הצרכן.

חלום אחר שיש לי זה לגור בניו יורק או במדינה באירופה, שם אפיץ את הניסיון שלי וארחיב את הערך שיצרנו ב-Up  to The Blue .

יש לי עוד חלום והוא להרצות בTED

מה הספר האחרון שקראת

אני תולעת ספרים ולרוב קוראת כמה ספרים במקביל 

האחרונים היו: שניים עשר כללים לחיים מאת ג'ורדן פטרסון והתפסן בשדה השיפון מאת ג'רום דיוויד סלינג'ר.

את התפסן קראתי לראשונה בגיל 14, לא הבנתי מה הביג דיל סביבו ורק כשהגעתי לעמוד האחרון תפסתי במה מדובר. כל כמה שנים אני חוזרת לקרוא אותו ובכל פעם הוא פוגש אותי במקום אחר בחיים, וזה מרתק בעיני.

טיפ ממני בחרו ספר שהשפיע עליכם וקראו אותו שוב בתקופות שונות.